Amp Futbol Ekstraklasa: Dwa zwycięstwa Legii w Krakowie!

Redaktor Maciej Ziółkowski

Maciej Ziółkowski

03.09.2022 14:40

(akt. 03.09.2022 18:01)

Legioniści są na półmetku IV turnieju PZU Amp Futbol Ekstraklasy. Stołeczny zespół 2-krotnie wygrał w sobotę – najpierw z Wisłą Kraków (1:0), a później z Nowymi Technologiami Różyca (1:0). W niedzielę "Wojskowych" czekają mecze ze Stalą Rzeszów (godz. 9:00) i Wartą Poznań (godz. 11:45).

W wyjściowym składzie na mecz z Wisłą Kraków pojawili się m.in. nowi zawodnicy, czyli David Mendes i Michael Chambers. Spotkanie z "Białą Gwiazdą" od początku okazało się ciekawe, intensywne, obie drużyny stworzyły kilka szans w ofensywie, ale brakowało finalizacji, konkretów. Tak było m.in. po kwadransie gry, gdy David Mendes podał na lewą stronę boiska do Mariusza Adamczyka, ten dośrodkował w pole karne do Mohammeda Aharchiego, który chciał strzelić piętą, lecz nie trafił w piłkę.

Druga połowa na stadionie Prądniczanki też przyniosła sporo emocji, dużo interesujących ataków. Tuż po przerwie zespół z Warszawy miał dwie bardzo dobre sytuacje. Najpierw Aharchi bezpośrednio uderzył z rzutu wolnego (w pobliżu pola karnego), ale został zablokowany. Parę chwil później Mendes popisal się niezłą, indywidualną akcją, podbił futbolówkę nad rywalem, lecz jego strzał wybronił golkiper "Białej Gwiazdy".

Od 35. minuty Wisła grała w osłabieniu, ponieważ Bamgbopa Abayomi, były zawodnik "Wojskowych", sfaulował rozpędzonego Mendesa, który znalazłby się w sytuacji sam na sam z Igorem Woźniakiem. Gracz drużyny z Krakowa został ukarany drugą żółtą kartką (pierwszą obejrzał wcześniej), a w konsekwencji czerwoną. Legia chciała podkręcić tempo, wykorzystać moment, co się jej udało, bo w końcówce rywalizacji wyszła na prowadzenie. Aharchi fenomenalnie, precyzyjnie i skutecznie uderzył z dalszej odległości na dalszy słupek.

W doliczonym czasie gry mogło być 2:0 dla stołecznej ekipy. Maks Moroz dobrze wypatrzył Mendesa, który pojawił się w polu karnym, lecz uderzył niecelnie, co mogło się zemścić w ostatniej akcji meczu. Adrian Bąk popełnił błąd, jego niedokładne podanie do Jakuba Popławskiego zostało przecięte przez Jakuba Kożucha (były zawodnik Legii) w taki sposób, że piłka odbiła się od słupka, a dobitka z bliska trafiła w... konstrukcję bramki. Ostatecznie warszawiacy wygrali 1:0 z Wisłą.

Wisła Kraków – Legia Warszawa 0:1 (0:0)
Aharchi (38. min.)

Czerwona kartka: Abayomi (35. min., Wisła, za dwie żółte)

Legia (skład wyjściowy): Popławski – Bąk, Adamczyk, Aharchi, Ślusarczyk, Chambers, Mendes

---

W drugim, sobotnim meczu Legia mierzyła się z Nowymi Technologiami Różyca. Warszawiacy od początku narzucili tempo, regularnie przebywali w pobliżu bramki drużyny przeciwnej, konstruowali ataki. Groźne, mocne strzały z dystansu oddali m.in. Moroz (słupek), Mendes (rzut wolny, wybroniony) i Michael Chambers (obroniony). Stołeczny zespół dominował, praktycznie nie schodził z połowy rywali, ale szwankowała skuteczność. W 18. minucie Mendes miękko dośrodkował z lewej flanki na dalszy słupek do Aharchiego, który uderzył z powietrza, lecz ponad poprzeczką. Po tej sytuacji na murawie znalazł się Dominik Abramczyk, dla którego był to debiut w Amp Futbol Ekstraklasie. Do przerwy był tylko bezbramkowy remis.

Legioniści naciskali, kreowali akcje, a w 26. minucie w końcu wyszli na prowadzenie. Aharchi prostopadle podał do Mendesa, który wbiegł między dwóch rywali, minął ich i pokonał bramkarza po płaskim uderzeniu na bliższy słupek. Wydawało się, że gol pobudzi "Wojskowych", ale to Nowe Technologie wrzuciły wyższy bieg, dążyły do wyrównania, nie miały zresztą nic do stracenia. Drużyna ze stolicy nie była zbyt pewna w defensywie, lecz dowiozła zwycięstwo (1:0).

Nowe Technologie Różyca – Legia Warszawa 0:1 (0:0)
Mendes (26. min.)

Legia (skład wyjściowy): Popławski – Stanecki, Stolikowski, Aharchi, Moroz, Chambers, Mendes