Przemysław Mizera CLJ: Legia Warszawa - Zagłębie Lubin 1:3

CLJ U-19: Piąte zwycięstwo z rzędu, Mizera bohaterem Legii

Redaktor Maciej Ziółkowski

Maciej Ziółkowski

28.09.2024 14:00

(akt. 28.09.2024 16:33)

Legia U-19 (obecny mistrz Polski) odniosła piąte zwycięstwo z rzędu. Warszawiacy wygrali na wyjeździe 2:1 z Jagiellonią Białystok (8. kolejka Centralnej Ligi Juniorów), mimo że przegrywali 0:1. Obie bramki w barwach "Wojskowych" zdobył Przemysław Mizera.

W podstawowym składzie Legii U-19 pojawili się m.in. Wojciech Banasik (bramkarz "jedynki"), Rafał BoczońStanisław Gieroba i Samuel Sarudi (zawodnicy III-ligowych rezerw). Do optymalnej dyspozycji wracają Dawid Nos (problemy z łąkotką) i Filip Przybyłko (drobna kontuzja). Najdłużej trzeba będzie poczekać na Franciszka Polloka, który w lipcu przeszedł zabieg i potrzebuje jeszcze sporo czasu.

Legioniści od początku starali się prowadzić grę, przeważać poprzez posiadanie, zakładać wysoki pressing, ale to Jagiellonia, która dobrze doskakiwała (tak, jak goście) miała więcej do powiedzenia z przodu, wypracowała 2 – 3 niezłe szanse. Po jednej z nich, zapoczątkowanej tzw. odbiorem wysokim, Banasik świetnie obronił płaski strzał z lewej strony pola karnego na dalszy słupek. Białostoczanie wywalczyli korner, po którym doszło do zamieszania, a Jakub Moćkun skutecznie uderzył z 8. metra.

Strata gola mobilizująco podziałała na Legię, która podkręciła tempo, kreowała okazje i chciała odmienić losy rywalizacji. Blisko szczęścia był Szymon Piasta, który miał świetne szanse po dograniach Przemysława Mizery (dośrodkowanie z lewej flanki na dalszy słupek) i Jakuba Jendryki (wycofanie z prawej strony "szesnastki" na bliższy). Jego pierwszy strzał (wolej) obronił bramkarz, a drugi został zablokowany.

W 25. minucie Legia dopięła swego. Jendryka zablokował podanie na własnej połowie, a następnie miękko dograł za linię obrony, do Gieroby, ten był pod presją dwóch rywali, ale zdołał wbiec w pole karne z prawej strony i dokładnie zagrać sprzed linii końcowej do Mizery, który sfinalizował akcję z bliska na wślizgu.

W końcówce pierwszej połowy miejscowi chcieli zareagować. W 43. minucie Banasik zbił piłkę do boku po strzale z dystansu, chwilę później Karol Kosiorek zablokował uderzenie w polu karnym.

Po zmianie stron Legia znowu przeważała, w pierwszym kwadransie drugiej połowy próbowała stworzyć zagrożenie poprzez dośrodkowania. Potem Sarudi przeprowadził ładną akcję środkiem boiska, minął dwóch przeciwników, ale został zablokowany po strzale z 16. metra. Później do głosu chciała dojść drużyna z Białegostoku, która wypracowała dwie okazje, lecz rywali zatrzymali Banasik i Boczoń, który skutecznie przyblokował uderzenie.

Gdy wydawało się, że wynik nie ulegnie zmianie, warszawiacy wyprowadzili decydujący cios. Gieroba krótko zagrał z rzutu rożnego do Samuela Kovacika, ten dośrodkował z prawej strony na dalszy słupek, do Tomasza Rojkowskiego, który oddał strzał z powietrza, bramkarz odbił piłkę, a Mizera skutecznie dobijał głową, ustalając rezultat na 2:1 dla stołecznego zespołu.

Legioniści zajmują 2. miejsce w tabeli z dorobkiem 18 "oczek" i 2-punktową stratą do Escoli Varsovia. W piątek, 4 października (godz. 12:00), "Wojskowi" podejmą Cracovię.

8. KOLEJKA CLJ U-19: JAGIELLONIA BIAŁYSTOK – LEGIA WARSZAWA 1:2 (1:1)
Moćkun (10. min) – Mizera (25. min, 88. min)

LEGIA: Banasik – Jendryka, Boczoń, Kosiorek, Lauryn – Wyganowski (73’ Rojkowski), Sarudi, Piasta – Mizera, Gieroba (90’ Konopka), Mikanowicz (46’ Kovacik)