EURO 2024. Hiszpania z kompletem punktów, Albania i Chorwacja poza turniejem

Redaktor Maciej ZiółkowskiRedaktor Jakub Waliszewski

Maciej Ziółkowski, Jakub Waliszewski

24.06.2024 21:00

(akt. 24.06.2024 23:43)

Zakończył się 11. dzień mistrzostw Europy. Wieczorem odbyły się mecze grupy B. Albania przegrała 0:1 z Hiszpanią (Duesseldorf), a Chorwacja zremisowała 1:1 z Włochami (Lipsk). Z turniejem pożegnały się zespoły byłych zawodników Legii, czyli Ernesta Muciego i Josipa Juranovicia.

Turniej w Niemczech zaczął się w piątek, 14 czerwca, w Monachium. Finał odbędzie się w niedzielę, 14 lipca, w Berlinie. W EURO 2024 uczestniczą 24 reprezentacje. Do 1/8 finału awansują dwie czołowe drużyny z każdej z sześciu czterozespołowych grup, a także cztery najlepsze ekipy z trzecich miejsc.

Polacy rozpoczęli EURO 2024 od meczu z Holandią (1:2), potem przegrali z Austrią (1:3), a na zakończenie grupy D zagrają z Francją (25.06, godz. 18:00, Dortmund). Na zgrupowaniu biało-czerwonych nie ma żadnego zawodnika Legii Warszawa.

Zapraszamy wszystkich do zabawy w EURO edycję Typera. Szczegóły TUTAJ.

– EURO EDYCJA TYPERA – ZACHĘCAMY DO TYPOWANIA

Chorwaci zaczęli od mocnego uderzenia i to dosłownie, gdyż w 5. minucie Mateo Kovacić huknął w kierunku bramki, a świetną interwencją wykazał się Gianlugi Donnarumma odbijając piłkę na rzut rożny. Brązowi medaliści mistrzostw świata częściej utrzymywali się przy piłce i szukali swoich szans w ataku pozycyjnym, natomiast Włosi czekali na okazję do szybkiej kontry. Dogodnych sytuacji po jednej i drugiej stronie nie było jednak wiele.

Pierwszą dobrą sytuację "Azzurri" stworzyli w 21. minucie. Po dośrodkowaniu z lewej strony, pojedynek główkowy z Josko Gvardiolem wygrał Mateo Retegui, ale uderzył obok prawego słupka. Po chwili napastnik Genoi miał kolejną szansę na gola, lecz tym razem został w porę zablokowany. Piłkarze Luciano Spalettiego złapali wiatr w żagle i ruszyli do kolejnych ataków. Przez kilka minut nie ustępowali Chorwatom, atakując pod ich polem karnym, ale skończyło się na strachu. Po pół godzinie gry mecz uspokoił się, niewiele działo się pod jedną i drugą bramką. Po pierwszych 45 minutach było 0:0.

Piłkarze Zlatko Dalicia od początku drugiej połowy rzucili się do ataku i szybko zebrali tego owoce. W 52. minucie, po zagraniu Andreja Kramaricia, piłka trafiła w rękę Davide Frattesiego i po analizie VAR sędzia wskazał na "wapno". Rzut karny wykonał Luka Modrić, ale znakomicie wyczuł jego intencję Donnarumma, odbijając futbolówkę do boku. Kapitan Chorwatów zrehabilitował się jednak bardzo szybko. Zaledwie dwie minuty później strzał Ante Budimira obronił włoski bramkarz, lecz przy dobitce Modricia z bliskiej odległości był już bez szans.

Po stracie gola Włosi przejęli inicjatywę i ruszyli do odrabiania strat, lecz przy każdej kolejnej akcji ofensywnej ich zagrania były skutecznie blokowane przez dobrze zorganizowanych Chorwatów. Wyjątkiem było uderzenie głową Allesandro Bastoniego, po którym piłka poszybowała nad poprzeczką. Konsekwentnie walczyli o gola wyrównującego, ale gubili się za każdym razem, gdy tylko zbliżali się do "szesnastki" rywala.

Akcje reprezentacji Włoch straciły swój impet, a kolejne, pojedyncze próby były niczym innym, jak biciem głową w mur. Z kolei "Hrvatska" umiejętnie pilnowała prowadzenia i walczyła na każdym fragmencie murawy, co przynosiło zamierzony efekt. "Azzurri" walczyli do końca i ta nieustępliwość dała efekt w ostatnich sekundach meczu. Riccardo Calafiori napędził akcję, podał na lewą stronę do Mattiego Zaccagni, a ten technicznym strzałem pokonał Dominika Livakovicia. Tym samym Włosi wyszarpali remis, który zapewnił im awans do 1/8 finału, a Chorwacja pożegnała się z EURO.

FAZA GRUPOWA EURO 2024: CHORWACJA – WŁOCHY 1:1 (0:0)
Modrić (55. min.) – Zaccagni (90. min.)

Żółte kartki: Sucić, Modrić, Ivanusec, Pongrancić, Stanisić, Brozović – Calafiori, Fagioli

CHORWACJA: Livaković – Gvardiol, Pongrancić, Sutalo, Stanisić – Kovacić (70' Ivanusec), Brozović, Modrić (80' Majer) – Pasalić (46' Budimir), Kramarić (90' Juranović), Sucić (70' Perisić)

WŁOCHY: Donnarumma – Calafiori, Bastoni, Darmian (81' Zaccagni) – Dimarco (57' Chiesa), Jorginho (81' Fagioli), Pellegrini (46' Frattesi), Barella, Di Lorenzo – Retegui, Raspadori (75' Scamacca)

Hiszpania udanie weszła w mecz z Albanią, obejmując prowadzenie w 13. minucie. Dani Olmo kapitalnie podał prostopadle do Ferrana Torresa, który wykorzystał sytuację sam na sam. "La Furia Roja" prowadziła grę, częściej posiadała piłkę, kreowała kolejne szanse, z kolei zawodnicy Sylvinho nie mieli zbyt wiele do powiedzenia.

W końcówce pierwszej połowy Hiszpanie wypracowali kilka dogodnych okazji. Do siatki znowu mógł trafić Torres, ale tym razem niecelnie główkował po dośrodkowaniu aktywnego Alexa Grimaldo. Tuż przed przerwą Albania mogła zaskoczyć i doprowadzić do remisu. Kristjan Asllani mocno uderzył zza pola karnego, lecz David Raya udanie interweniował.

Tuż po zmianie stron Joselu uderzył minimalnie obok bramki. Z czasem tempo podkręcali Albańczycy, którzy nie poddawali się, zaczęli śmielej atakować i strzelać z dystansu, ale dobrze między słupkami spisywał się Raya. W 81. minucie na murawie pojawił się były piłkarz Legii, Ernest Muci. Ostatecznie drużyna Luisa de la Fuente zwyciężyła 1:0 i zajęła 1. miejsce w grupie B z dorobkiem 9 punktów (5 goli strzelonych, 0 straconych), a jej poniedziałkowi rywale pożegnali się z turniejem.

FAZA GRUPOWA EURO 2024: ALBANIA – HISZPANIA 0:1 (0:1)