EURO 2024. Porażka z Austrią, Polska nie wyjdzie z grupy

Maciej Ziółkowski, Jakub Waliszewski, Tomasz Zalewski

Źródło: Legia.Net

21.06.2024 17:00

(akt. 21.06.2024 23:27)

Zakończył się 8. dzień mistrzostw Europy. Najpierw Słowacja uległa 1:2 Ukrainie (godz. 15:00, Duesseldorf), potem Polska przegrała 1:3 z Austrią (godz. 18:00, Berlin), a wieczorem Holandia zremisowała 0:0 z Francją (godz. 21:00, Lipsk). Wyniki dwóch ostatnich meczów oznaczają, że biało-czerwoni jako pierwsi odpadają z turnieju i nie wyjdą z grupy.

Turniej w Niemczech zaczął się w piątek, 14 czerwca, w Monachium. Finał odbędzie się w niedzielę, 14 lipca, w Berlinie. W EURO 2024 uczestniczą 24 reprezentacje. Do 1/8 finału awansują dwie czołowe drużyny z każdej z sześciu czterozespołowych grup, a także cztery najlepsze ekipy z trzecich miejsc.

Polacy rozpoczęli EURO 2024 od meczu z Holandią (1:2), potem przegrali z Austrią (1:3), a na zakończenie grupy D zagrają z Francją (25.06, godz. 18:00, Dortmund). Na zgrupowaniu biało-czerwonych nie ma żadnego zawodnika Legii Warszawa.

Zapraszamy wszystkich do zabawy w EURO edycję Typera. Szczegóły TUTAJ.

– EURO EDYCJA TYPERA – ZACHĘCAMY DO TYPOWANIA

Początek pierwszego meczu piątkowego należał do Słowacji, która objęła prowadzenie w 17. minucie, za sprawą Ivana Schranza. Ukraina zdołała odwrócić losy rywalizacji w drugiej połowie, po golach Mykoły Szaparenki i Romana Jaremczuka, co przełożyło się na jej cenne zwycięstwo (2:1).

FAZA GRUPOWA EURO 2024: SŁOWACJA – UKRAINA 1:2 (1:0)
Schranz (17. min.) – Szaparenko (54. min.), Jaremczuk (80. min.)

SŁOWACJA: Dubravka – Pekarik, Vavro, Skriniar, Hancko (67' Obert) – Kucka, Lobotka, Duda (60' Benes) – Schranz (86' Sauer), Bozenik (60' Strelec), Haraslin (67' Suslov)

UKRAINA: Trubin – Tymczyk, Zabarnyj, Matwijenko, Zinczenko – Szaparenko (90' Tałowierow), Brażko (85' Sydorczuk), Sudakow – Jarmołenko (67' Zubkow), Dowbyk (67' Jaremczuk), Mudryk (85' Malinowski)

Początek spotkania był bardzo wyrównany. Piłkarze obu drużyn grali niedokładnie, mieli problem ze skonstruowaniem akcji i często faulowali. Gra jednych i drugich nie zachwycała, ale z czasem nieznaczną przewagę zyskali Austriacy i zaczęli korzystać z prostych błędów Polaków, co szybko skończyło się golem. Po wrzucie z autu do piłki dopadł Phillipp Mwene i dośrodkował na bliższy słupek do Gernota Traunera, który skutecznie główkował, nie dając szans Wojciechowi Szczęsnemu na skuteczną interwencję.

Mimo straty gola próżno było czekać na odpowiedź biało-czerwonych. Wyjątkiem była akcja z 19. minuty, kiedy Nicola Zalewski zamknął akcję na lewej stronie pola karnego, ale mimo wolnej przestrzeni uderzył wysoko nad poprzeczką. Nic nie wskazywało na to, żeby sytuacja się zmieniła, jednak w 30. minucie do Polski uśmiechnęło się szczęście. Po dośrodkowaniu z lewej strony Jan Bednarek uderzył w Traunera, momentalnie do piłki dopadł Krzysztof Piątek i z bliskiej odległości trafił do siatki.

Mecz znów się wyrównał, ale jakość piłkarska niezmiennie pozostawiała wiele do życzenia. Po obu stronach było dużo strat, a z kolejnych akcji nie wynikało zupełnie nic. Tuż przed przerwą groźnie z rzutu wolnego uderzył Piotr Zieliński, ale kapitalną interwencją popisał się Patrick Pentz. Do przerwy Polska remisowała z Austrią 1:1.

Po zmianie stron obraz gry nie uległ zmianie. Poza licznymi faulami i stratami, na boisku nie działo się nic. Próżno było czekać na składne akcje lub nawet strzały. Gdy jednak ktoś decydował się na uderzenie, to zarówno Szczęsny, jak i Pentz nie mieli wiele do roboty. Taki stan rzeczy utrzymał się do 66. minuty, kiedy Polska po raz drugi została rozliczona za swoje błędy. Austriacy mieli bardzo dużo wolnego miejsca, z czego skorzystał Alexander Prass, popisując się świetnym, prostopadłym podaniem do Christopha Baumgartnera, a ten z zimną krwią wykończył akcję strzałem przy słupku.

Biało-czerwoni zupełnie zwolnili tempo gry. Mieli problem z wyjściem z własnej połowy, gubili się gdy tylko Austria podchodziła wyższym pressingiem, a to skutkowało kolejnymi groźnymi sytuacjami i w końcu golem na 1:3. Marcel Sabitzer znalazł się w sytuacji sam na sam ze Szczęsnym, minął go z piłką, ale został sfaulowany i sędzia wskazał na "wapno". Piłkę na jedenastym metrze ustawił sobie Marko Arnautović i pewnym strzałem zamienił karnego na bramkę.

W szeregach polskiej reprezentacji było widać już tylko zrezygnowanie. Z kolei Austriacy nie zamierzali zwalniać tempa i tworzyli kolejne okazje do podwyższenia wyniku. Raz świetnie interweniował Szczęsny, za drugim razem niewiele pomylił się Konrad Laimer. Kolejny gol wisiał w powietrzu, ale wynik już się nie zmienił. Polska przegrała z Austrią 1:3.

FAZA GRUPOWA EURO 2024: POLSKA – AUSTRIA 1:3 (1:1)
Piątek (30. min.) – Trauner (9. min.), Baumgartner (66. min.), Arnautović (78. min. – k.)

Żółte kartki: Slisz, Moder, Lewandowski, Szczęsny – Wimmer, Arnautović

POLSKA: Szczęsny – Bednarek, Dawidowicz, Kiwior – Frankowski, Piotrowski (46' Moder), Slisz (75' Grosicki), Zieliński (87' Urbański), Zalewski – Buksa (60' Lewandowski), Piątek (60' Świderski)

AUSTRIA: Pentz – Posch, Lienhart, Trauner (59' Danso), Mwene (63' Prass) – Laimer, Seiwald, Baumgartner (81' Schmid), Grillitsch (46' Wimmer), Sabitzer – Arnautović(81' Gregoritsch)

Siódmy dzień Euro 2024 kończyła rywalizacja grupowych rywali Polaków – Holandii z Francją. Oba zespoły wygrały swoje pierwsze mecze (Francuzi 1:0 z Austrią, Holendrzy 2:1 z Polską). Na papierze faworytem była drużyna Didiera Deschampsa, która w ostatnich 10 spotkaniach jedynie dwukrotnie przegrała z Holandią (0:2 w Lidze Narodów w 2018 r. oraz 1:4 w fazie grupowej Euro 2008).

Od początku w hitowym spotkaniu fazy grupowej działo się dużo. Już w 1. minucie zawodnik Bayeru Leverkusen, Jeremie Frimpong, wykorzystał szybkość, lecz jego strzał obronił Mike Maignan. Chwilę później z dystansu uderzył Antoine Griezmann, ale dobrze interweniował Bart Verbruggen. W 14. minucie zakotłowało się w polu karnym Holendrów. Blisko gola był Griezmann, który najpierw nie trafił w piłkę z bliska, a następnie, po świetnym zagraniu N’Golo Kante, uderzył obok słupka bramki strzeżonej przez bramkarza Brighton. Potem znakomitą indywidualną akcją popisał się Cody Gakpo, lecz ponownie skutecznie obronił Maignan.

Kolejne minuty pierwszej połowy spotkania były spokojniejsze. W 28. minucie dobrą okazję miał Marcus Thuram, lecz uderzył nad bramką. Holendrzy kilka minut później spróbowali długiego mijającego obrońców Francji zagrania, ale Gakpo nie dał rady przyjąć piłki. Niedługo później celnie, lecz zbyt lekko strzelał Xavi Simons.

W drugą połowę lepiej weszli Holendrzy, lecz ich przewaga trwała zaledwie kilka minut. W 57. minucie, po dośrodkowaniu Ousmane Dembele, uderzył Adrien Rabiot, lecz niecelnie. Potem sprzed pola karnego obok słupka strzelił Thuram. Szansę miał także Aurelien Tchouameni – znów dogrywał Dembele, ale zawodnik Realu Madryt główkował ponad bramką Verbruggena. W 65. minucie znakomitą drużynową akcję Francuzów kończył strzałem z kilku metrów Griezmann – bardzo dobrą interwencją popisał się golkiper Brighton.

W 69. minuty Simons trafił do siatki, ale Anthony Taylor odgwizdał spalonego Denzela Dumfriesa, który uniemożliwił Maignanowi skuteczną interwencję. Od czasu nieuznanego gola holenderskiego pomocnika, tempo spotkania zdecydowanie siadło. Kilkukrotnie w polu karnym Holendrów pojawili się Francuzi, lecz ich akcje nie przyniosły większego zagrożenia.

Spotkanie zakończyło się pierwszym na turnieju wynikiem 0:0. Remis Holendrów i Francuzów oznacza, że Polska, jako pierwsza reprezentacja w gronie biorących udział w Euro 2024, straciła matematyczne szanse na awans do 1/8 finału.

FAZA GRUPOWA EURO 2024: HOLANDIA – FRANCJA 0:0

Żółta kartka: Schouten

HOLANDIA: Verbruggen – Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Ake – Schouten (73' Veerman), Simons (73' Wijnaldum), Reijnders – Frimpong (73' Geertruida), Depay (79' Weghorst), Gakpo

FRANCJA: Maignan – Kounde, Upamecano, Saliba, T. Hernandez – Tchouameni, Kante, Rabiot – Dembele (75' Coman), Thuram (75' Giroud), Griezmann