Redaktor Tomasz Zalewski

Tomasz Zalewski

17.08.2024 23:59

(akt. 18.08.2024 13:09)

W kolejnym domowym meczu w tym sezonie PKO BP Ekstraklasy Legia Warszawa zagra z Radomiakiem Radom. "Wojskowi" spróbują przerwać złą passę dwóch gier bez zwycięstwa w lidze. Spotkanie rozpocznie się już w niedzielę, 18 sierpnia 2024 r., o godz. 17:30, przy ul. Łazienkowskiej 3.

Dwie porażki u siebie

Radomianie przegrali ostatnie dwa spotkania w Ekstraklasie – z Jagiellonią Białystok (2:3) oraz z Górnikiem Zabrze (1:2). Oba mecze rozegrali u siebie. W 1. kolejce pokonali na wyjeździe beniaminka GKS Katowice (2:1). W ligowej tabeli zajmują 14. miejsce. Sześć straconych goli to drugi najgorszy wynik w tym sezonie (7 straciły ekipy Puszczy Niepołomice, Lechii Gdańsk oraz Korony Kielce – te drużyny rozegrały jednak 4 mecze).

Snajper z Portugalii

Znakomity początek sezonu ma portugalski napastnik, Leonardo Rocha. Strzelił 4 gole, dzięki czemu wraz z Mikaelem Ishakiem jest liderem klasyfikacji strzelców. Co ciekawe, w ubiegłym sezonie najlepszym strzelcem Radomiaka w Ekstraklasie był Pedro Henrique, który zdobył zaledwie o 4 bramki więcej.

W ostatnim spotkaniu bramkę dla "Zielonych" zdobył Brazylijczyk Leandro (w 58. minucie). Zawodnik wykorzystał błąd defensywy Górnika Zabrze i w sytuacji sam na sam pewnie pokonał Michała Szromnika. Mimo prowadzenia, a także większej liczby strzałów oraz strzałów celnych radomianie przegrali z Górnikiem 1:2. Dla zabrzan gole strzelali Luka Zahović (w 73. minucie) oraz Norbert Wojtuszek (w 81. minucie).

Walka o utrzymanie

W ubiegłym sezonie "Zieloni" do końca walczyli o utrzymanie w lidze. Zajęli 15. miejsce – ostatnie gwarantujące pozostanie w Ekstraklasie. Zdobyli zaledwie jeden punkt więcej (38) niż zdegradowana Warta Poznań (37). Radomiak fatalnie prezentował się w końcówce sezonu – z ostatnich 7 spotkań przegrał aż 6. Jedyną drużyną, która w tym czasie przegrała z Radomiakiem była... Legia Warszawa (0:3).

Zwycięstwo przy Łazienkowskiej

Ostatnie spotkanie "Wojskowych" z Radomiakiem skończyło się bolesną porażką u siebie. Już w 6. minucie sędzia Jarosław Przybył ukarał Bartosza Kapustkę czerwoną kartką. Pierwsza połowa zakończyła się jednak bezbramkowym remisem. W 66. minucie goście wyszli na prowadzenie po bramce Lisandro Semedo (obecnie Wieczysta Kraków). Chwilę później gola strzelił Brazylijczyk Vagner. Wynik pięknym strzałem z dystansu ustalił wypożyczony z Hajduka Chorwat Luka Vusković (Westerlo). Legioniści nie oddali w tym meczu celnego strzału. Była to pierwsza porażka Goncalo Feio jako trenera stołecznej drużyny.

Z kolei w rundzie jesiennej "Wojskowi" pokonali Radomiaka 1:0 mimo statystycznej przewagi "Zielonych" (w tym w posiadaniu piłki, strzałach, podaniach i rzutach rożnych). W 28. minucie gola z rzutu karnego strzelił Josue. "Jedenastkę" wywalczył faulowany przez Franka Castanedę Paweł Wszołek.

Zmiany kadrowe

Latem ekipę Bruno Baltazara wzmocnili: Zie Ouattara (UD Leiria), Radosław Cielemęcki (Wisła Płock), Krystian Harciński (Jodła Jedlnia), Rahil Mammadow (ŁKS) oraz Capita (CF Estrela). Do Radomia trafił także wypożyczony z Legii 20-letni bramkarz Maciej Kikolski (transfer czasowy do końca sezonu 2024/2025).

Z klubu definitywnie odeszli: Michał Feliks (Wieczysta Kraków), Dawid Abramowicz (Puszcza Niepołomice), Daniel Pik (Pogoń Siedlce), Miłosz Żurawski, Aleksander Gajgier (obaj Pogoń Grodzisk Mazowiecki), Dominik Stępień (Chełmianka Chełm), Filip Majchrowicz (Górnik Zabrze), Semedo (Wieczysta Kraków), Tiago Matos (Torreense), Kacper Wiatrak (Chełmianka Chełm), Luis Machado (Kitchee) oraz Mike Cestor (bez klubu). Do swoich klubów wrócili zawodnicy wypożyczeni, w tym m.in. Gabriel Kobylak (Legia) oraz Vusković.

Legijne akcenty

Zawodnikiem Radomiaka jest obecnie Rafał Wolski. Zadebiutował w "jedynce" Legii 1 marca 2011 r. w zremisowanym wyjazdowym spotkaniu w Pucharze Polski z Ruchem Chorzów (1:1). Szeregi "Wojskowych" opuścił na rzecz Fiorentiny – za Wolskiego Włosi zapłacili 2,7 mln euro. Legię reprezentował w 38 spotkaniach, strzelił 8 goli. Klub z Radomia jest jego czwartym polskim zespołem po powrocie z zagranicy (po Wiśle Kraków, Lechii Gdańsk oraz Wiśle Płock).

Z Legią związani byli także trzej inni gracze z obecnej kadry "Zielonych". Stoper Mateusz Cichocki zagrał w 5 spotkaniach w 2013 r. Przed debiutem w "jedynce" (zwycięstwo nad Widzewem Łódź 5:1) reprezentował stołeczną akademię oraz Młodą Legię. Z "Wojskowymi" triumfował w rozgrywkach Ekstraklasy w sezonie 2013/2014.

Na rocznym wypożyczeniu w Radomiu przebywa Kikolski. Zagrał we wszystkich trzech spotkaniach Radomiaka w Ekstraklasie w obecnym sezonie. Młody bramkarz w czerwcu przedłużył kontrakt z Legią do końca sezonu 2027/2028. 20-latek nie zagrał jeszcze w "jedynce" stołecznego klubu, reprezentował rezerwy oraz drużynę do lat 19. Wystąpił także w reprezentacji Polski U-19 i U-20.

Legijną przeszłość ma także obrońca Jan Grzesik – zawodnikiem Legii był w latach 2012 – 2015. Nie udało mu się zadebiutować w "jedynce".

Sytuacja kadrowa przed meczem

Radomianie przystąpią do meczu z "Wojskowymi" osłabieni brakiem kontuzjowanego Vagnera. Zapewne nie zagra także wypożyczony z Legii Kikolski. Pod znakiem zapytania stoi występ Grzesika.

Mecz 5. kolejki PKO BP Ekstraklasy, który poprowadzi Damian Sylwestrzak, już w niedzielę, 18 sierpnia (godz. 17:30) na stadionie przy ul. Łazienkowskiej 3. Transmisja w CANAL+ SPORT 3, CANAL+ ONLINE, TVP SPORT. Po meczu zapraszamy do zapoznania się z naszymi materiałami.