News: Zagłębie Lubin - Legia Warszawa 0:4 (0:2) - Legia gromi w Lubinie

Zagłębie Lubin - Legia Warszawa 0:4 (0:2) - Legia gromi w Lubinie

Redakcja

05.12.2011 18:30

(akt. 14.12.2018 21:25)

<p>Na zakończenie 16. kolejki T-Mobile Ekstraklasy piłkarze Legii zmierzyli się w Lubinie z graczami Zagłębia. Piłkarze Macieja Skorży wygrali aż 4:0! Najpierw po zagraniu piętką Danijela Ljuboi i płaskim strzale Macieja Rybusa piłka odbiła się jeszcze od słupka i wpadła do siatki. Przed przerwą akcję Miroslava Radovicia ładnie wykończył Ivica Vrdoljak, zaś w drugiej połowie najpierw długie zagranie Jakuba Wawrzyniaka wykorzystał będąc "sam na sam" z bramkarzem Ljuboja. W ostatniej minucie Ariel Borysiuk huknął zaś z dystansu i ustalił wynik spotkania.</p>

- Zapis relacji "na żywo"

- Pomeczowy komentarz trenera Skorży

- Pomeczowy komentarz trenera Hapala

- Fotoreportaż z Lubina

- Pomeczowe wypowiedzi

Po dotkliwej porażce w Lidze Europy z holenderskim PSV Eindhoven legioniści mieli okazję do rehabilitacji. W porównaniu ze spotkaniem z PSV Maciej Skorża zdecydował się na dwie zmiany. Na prawej obronie szansę otrzymał Jakub Rzeźniczak, natomiast rolę ofensywnego pomocnika miał pełnić Rafał Wolski.

Pierwszy kwadrans to olbrzymia przewaga Legii jeśli chodzi o posiadanie piłki (76:24), jednak niewiele z tego wynikało. Jedyną w miarę groźną sytuację miał Maciej Rybus, kiedy to na skrzydle Bartoszowi Rymaniakowi urwał się Wolski. Strzał 22-latka był jednak bardzo niedokładny. Gospodarze oddali więcej strzałów, jednak bez powodzenia. Zawodnicy ze stolicy dominowali na boisku, jednak w ich akcjach brakowało dokładności, co kilkukrotnie mogło sprowokować groźne kontrataki, zwłaszcza po stratach prokurowanych przez defensywnych pomocników.

W 23. min. padła bramka dla Legii po wspaniałym rozegraniu rzutu wolnego. Ivica Vrdoljak podał do Danijela Ljuboi, ten piętką do Rybusa, gol i dłonie same składały się do oklasków. Trzy minuty później mogło być 2-0, jednak Ljuboja zamiast podawać strzelał. W 34. min. Zagłębie mogło wyrównać, po błędzie Marcina Komorowskiego. Daryvydas Sernas minął Dusana Kuciaka, jednak z ostrego kąta trafił tylko w wewnętrzną część słupka. Po czterech minutach legioniści podwyższyli wynik. Fatalne zachowanie defensywy lubinian wykorzystał Ivica Vrdoljak. Asystę przy trafieniu Chorwata zaliczył Miroslav Radović. Do końca pierwszej połowy Legia kontrolowała sytuację na murawie. Warto odnotować nieuznaną bramkę Ljuboi, strzeloną ze spalonego. Po 45 minutach wojskowi są więc w komfortowej sytuacji.

W przerwie trener Skorża zdecydował się na jedną zmianę. W miejsce kontuzjowanego lekko Vrdoljaka, który na skutek otrzymanej w Lubinie żółtej kartki nie zagra z Cracovią, wszedł Janusz Gol. Od początku drugiej połowy legioniści kontrolowali wydarzenia na boisku. W 54 min. w dobrej sytuacji źle zachował się Wolski. 19-latek miał piłkę na nodze, mógł strzelać, jednak wdał się w niepotrzebny drybling. 8 minut później świetną sytuację na drugą bramkę miał Rybus, jednak Bojan Isailović popisał się znakomitą interwencją.

Wraz z upływem czasu coraz bardziej zdecydowanie do ataku ruszyło Zagłębie Lubin. W 66 min. bliski zdobycia kontaktowego gola był Sernas, jednak fatalnie przestrzelił. Kilkadziesiąt sekund później Michał Żyro zmienił zmęczonego Wolskiego. Zawodnicy ze stolicy stracili kontrolę nad grą, jednak mimo przewagi gospodarzy w posiadaniu piłki na tym etapie meczu, niewiele z tego wynikało. W 80 min. z 20 metrów celnie uderzał Żyro, jednak Isailović ponownie był na swoim miejscu. Młody legionista ucierpiał w tej sytuacji i był zmuszony opuścić boisko na noszach. W jego miejsce na murawie pojawił się Michał Kucharczyk. 120 sekund później bramkę mógł zdobyć Ljuboja, jednak w dobrej sytuacji przestrzelił. Nie pomylił się za to w 86. min. kiedy to znakomite 60-metrowe podanie Jakuba Wawrzyniaka zamienił na bramkę precyzyjnym uderzeniem w sytuacji sam na sam z bramkarzem. To nie było jednak ostatnie słowo Legii. W 90 min. świetnym uderzeniem z dystansu popisał się Ariel Borysiuk i było 4-0. W końcówce meczu z lubinian ostatecznie zeszło powietrze. Nie pozostało im nic innego jak ze zrezygnowaniem czekać na końcowy gwizdek sędziego.

Warta podkreślenia jest dominacja gości ze stolicy nie tylko na boisku, ale i na trybunach. Wobec protestu kibiców Zagłębia przez całe spotkanie legioniści mogli grać z głośnym wsparciem swoich fanów co poniosło ich do efektownego zwycięstwa.

Zagłębie Lubin - Legia Warszawa 0:4 (0:2)
Rybus (23. min.), Vrdoljak (38. min.), Ljuboja (86. min.), Borysiuk (90. min.)

Żółte kartki: Kowalczyk, Sernas, Rymaniak, Pawłowski i Gancarczyk (Zagłębie) oraz  Vrdoljak i Rzeźniczak (Legia)

Zagłębie: Isailović - Kowalczyk, Horvath, Reina, Rymaniak - Nhamoianesu, Pawłowski, Rachwał (68' Rakowski), Galkevicius (72' Gancarczyk, Małkowski (62' Woźniak) - Sernas

Legia: Kuciak - Rzeźniczak, Żewłakow, Komorowski, Wawrzyniak - Radović, Vrdoljak (46' Gol), Wolski (66' Żyro, 83' Kucharczyk), Borysiuk, Rybus, Ljuboja

Autor: Łukasz Sawczuk