Bartosz Kapustka Legia Warszawa - Motor Lublin 5:2

Legia Warszawa – Górnik Zabrze (mecz trwa)

Redaktor Jakub Waliszewski

Jakub Waliszewski

28.09.2024 19:16

(akt. 28.09.2024 21:19)

Legia jest po dwóch porażkach, ma aż osiem punktów straty do lidera ligi, a teraz gra u siebie z Górnikiem Zabrze, z którym wygrała trzy wcześniejsze spotkania. Klasyk 10. kolejki Ekstraklasy rozpoczął się w sobotę, 28 września (godz. 20:15). Transmisja w CANAL+ SPORT 3, CANAL+ ONLINE i CANAL+ 4K, my zapraszamy do śledzenia naszej relacji tekstowej na żywo.

Łukasz Kuźma CANAL+ SPORT 3, CANAL+ ONLINE, CANAL+ 4K
5'
10'
35'
39'
46'
Centrum meczowe
Legia WarszawaGórnik Zabrze
  • 25. Michał Szromnik

• 22. Manu Sanchez

5'

• 7. Luka Zahović

46'

Rezerwy

• 1. Filip Majchrowicz

• 14. Aleksander Tobolik

• 15. Norbert Wojtuszek

• 16. Paweł Olkowski

5'
  • 18. Lukas Ambros

46'
  • 21. Dominik Sarapata

• 27. Dominik Szala

• 44. Aleksander Buksa

• 88. Yosuke Furukawa

Trener Legii, Goncalo Feio, zaskoczył składem na sobotni mecz z Górnikiem Zabrze. Największą zmianą okazało się ustawienie (4-3-3 zamiast dotychczasowe go 3-5-2), które przełożyło się też na liczne korekty personalne. Jak wyglądał wyjściowa jedenastka "Wojskowych" na 16. spotkanie w sezonie 2024/25? W bramce stanął Kacper Tobiasz. Duet stoperów stworzyli Radovan Pankov i Steve Kapuadi. Na bokach obrony pojawili się Paweł Wszołek oraz Ruben Vinagre. W środku pola znalazło się miejsce dla Bartosza Kapustki, Maximilliana Oyedele i Ryoyi Morishity. Na skrzydłach zagrali Kacper Chodyna oraz Luquinhas, a najbardziej wysuniętym piłkarzem był Tomas Pekhart, który pechowo doznał kontuzji podczas rozgrzewki przed niedawną rywalizacją z Pogonią.

W kadrze zabrakło Juergena Elitima (rehabilitacja po operacji uszkodzonej łąkotki), Sergio Barcii (praca indywidualna) i Jana Leszczyńskiego (zerwane więzadło w środowym spotkaniu III-ligowych rezerw) i Claude Goncalvesa, który nie zagrał w Szczecinie.

Początek nie zwiastował większych emocji, lecz problemy Legii zaczęły się bardzo szybko. W 9. minucie, po zagraniu Erika Janzy z rzutu wolnego, piłkę ręką we własnym polu karnym zagrał Luquinhas i sędzia bez wahania wskazał na "wapno". Do "jedenastki" podszedł Kamil Lukoszek i pewnym strzałem, w prawy róg bramki, zamienił karnego na gola.

Strata gola nie przyniosła szybkiej reakcji legionistów. Momentami sprawiali wrażenie, jakby mieli problemy z komunikacją, co kończyło się łatwą stratą posiadania i tym samym brakiem jakiegokolwiek zagrożenia pod bramką gości. Wyjątkiem był strzał Vinagre z dystansu w 24. minucie, po którym piłka nieznacznie minęła prawy słupek.

Goście nie stawiali w Warszawie trudnych warunków, więc tym bardziej dziwił i niepokoił fakt, że warszawiacy nie tworzyli żadnych sytuacji pod bramką Michała Szromnika. Jakkolwiek można było jeszcze wyróżnić obrońców i Oyedele, którzy całkiem nieźle rozrzucali piłkę do przodu, ale problem pojawiał się wtedy, kiedy ta trafiała pod nogi piłkarzy ofensywnych. "Wojskowi" grali zdecydowanie zbyt wolno i przewidywalnie, by zaskoczyć defensywę Górnika.

Skoro nie wychodziło z akcji, to warto było spróbować sił w stałych fragmentach i to właśnie w ten sposób legioniści doprowadzili do wyrównania. W 35. minucie Vinagre precyzyjnie zacentrował z rzutu rożnego na bliższy słupek, gdzie dobrze ustawiony był Pankov i skutecznie główkował, od dalszego słupka. Piłkarze Feio starali się od razu pójść za ciosem i kilka kolejnych minut spędzili w okolicach pola karnego rywala. Tym razem przyjezdni byli bardziej czujni przy dośrodkowaniach i finalnie skończyło się tylko na strachu. Do przerwy było 1:1.

10. KOLEJKA EKSTRAKLASY: LEGIA WARSZAWA – GÓRNIK ZABRZE 1:1 (1:1)
Pankov (35. min) – Lukoszek (10. min – k.)

ŻÓŁTA KARTKA: Rasak

LEGIA: Tobiasz – Wszołek, Pankov, Kapuadi, Vinagre – Kapustka, Oyedele, Morishita – Chodyna, Pekhart, Luquinhas

GÓRNIK: Szromnik – Sanchez (5' Olkowski), Szcześniak, Josema, Janza – Ismaheel, Rasak, Podolski, Hellebrand, Lukoszek – Zahovic (46' Ambros)